0
���������� ���� ������ ���������� �������� ���������� 4K ���� �������� ������������

ضرورت یا عدم ضرورت صفحه نمایش 4K در گوشی هوشمند

در سال گذشته میلادی، مدل‌هایی از گوشی‌های هوشمند با صفحه نمایش Quad HD از سوی چند برند معروف روانه بازار موبایل شد، ولی اکنون گویا این روند شتاب گرفته و سازندگان گوشی‌های هوشمند در صدد‌ند تا گوشی‌های هوشمند با صفحه نمایش 4K روانه بازار کنند. هم‌اکنون پرسش ‌اساسی اینجاست ‌آیا براستی گوشی هوشمند شما نیازمند یک صفحه نمایش 4K است؟
در سال گذشته میلادی، مدل& هایی از گوشی& های هوشمند با صفحه نمایش Quad HD از سوی چند برند معروف روانه بازار موبایل شد، ولی اکنون گویا این روند شتاب گرفته و سازندگان گوشی& های هوشمند در صدد& ند تا گوشی& های هوشمند با صفحه نمایش 4K روانه بازار کنند. هم& اکنون پرسش & اساسی اینجاست & آیا براستی گوشی هوشمند شما نیازمند یک صفحه نمایش 4K است؟
 

به گزارش «تابناک»، ورود گوشی& های هوشمند با صفحه نمایش& های Quad HD از سوی برند& های معروف سازنده گوشی& های هوشمند، در ابتدا منجر به & جرقه& ای در بازار موبایل شد؛ اما هم اکنون گویا این مسیر به سمت گوشی& های هوشمند با صفحه نمایش& هایی با وضوح بالا& تر پیگیری می& شود.

برای مثال، قرار است& یکی از سازندگان معروف کره& ای نسل بعدی پرچم& دار خود را با صفحه نمایش 3K روانه بازار کند؛ صفحه نمایشی که تعداد ۲۸۸۰ در ۱۶۲۰ پیکسل را در خود جای خواهد داد. این روند منجر به آن خواهد شد که رقابت بر سر تولید و استفاده از این نوع صفحه نمایش& ها شدت بگیرد و صفحه نمایش& های فعلی& به خودی خود کهنه و منسوخ به نظر آیند.

حتی این روند به همین جا نیز ختم نخواهد شد و اخباری مبنی بر ورود گوشی& های هوشمند با صفحه نمایش& هایی با وضوح بالا& تر در حد ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل از هم اکنون شنیده می& شود. قطعا در آینده نزدیک، & خواهیم دید، سازندگان گوشی& های هوشمند در صفحه نمایش& های خود به تلویزیون& های ۴K نزدیک شوند.
 

ضرورت یا عدم ضرورت صفحه نمایش 4K در گوشی هوشمند


اما پرسش اصلی اینکه فایده داشتن صفحه نمایش با وضوح 4K در گوشی هوشمندی که نهایتا اندازه آن به اندازه یک دست کاربران است چیست؟ قطعا این صفحه نمایش& ها در تطابق کامل با دوربین& های 4K خواهد بود و همچنین پخش فیلم& ها و ویدئوهایی با این کیفیت و وضوح در گوشی هوشمند شما به شکل صحیح امکان پذیر است.

همچنین با تطابق دادن گوشی هوشمند با تلویزیون& های 4K دیدن آنچه & روی گوشی هوشمند خود می& بینید، می& تواند عینا & روی تلویزیون یک حس خوب & به کاربران القا کند. این& ها همه توجیه& کننده یک وضوح بسیار بالا در یک صفحه نمایش کوچک همچون گوشی& های هوشمند است.

اما در این میان، چند نکته اساسی وجود دارد. قطعا شما با نزدیک شدن به یک تلویزیون 4K در ابعاد مثلا ۴۰ اینچ قادر به تشخیص تفاوت این وضوح با یک وضوح Full HD با کمی دقت خواهید بود، ولی این موضوع به هیچ وجه در خصوص گوشی هوشمند با یک صفحه نمایش در حد ۵ اینچ صادق نخواهد بود.

در اصل& در جایی که تشخیص پیکسل& ها در یک چنین ابعادی حتی در وضوح Full HD نیز برای چشم کاربران تقریبا غیر ممکن است، بهبود نمایش تصویر در وضوح بالا& تر برای متن و ویدئو به شدت جای سؤال دارد. حتی این موضوع در حرکت از Quad HD به 4K بیش از همه مطرح است.
 

ضرورت یا عدم ضرورت صفحه نمایش 4K در گوشی هوشمند


در حالی که موضوع تشخیص پیکسل& ها مطرح است، موضوع دیگری نیز باید به آن اضافه کرد و آن مصرف بیشتر انرژی و باتری گوشی هوشمند است، زیرا این تعداد پیکسل اضافه در صفحه نمایش، نیازمند انرژی برای روشن شدن است. چهار برابر کردن وضوح نمایش در صفحه گوشی هوشمند شما به این معناست که این گوشی باید باتری قوی& تری برای روشن نگه داشتن گوشی داشته باشد، در غیر این صورت، انرژی گوشی هوشمند شما به سرعت تخلیه خواهد شد.

به واقع در حالی که چشم شما قادر به تشخیص تفاوت وضوح در فضای ۵ اینچ نخواهد بود، مصرف انرژی گوشی هوشمند چند برابر شده و حتی در نیمی از روز به پایان خواهد رسید؛ این موضوعی است که تحلیلگران بارها به آن اشاره کرده& اند.

اما این فشار تنها بر دوش باتری گوشی هوشمند نخواهد بود. کما اینکه پردازشگر گوشی هوشمند شما برای اجرای بازی& ها و پخش ویدئو& های 4K نیازمند کار بیشتری برای رسیدگی به این میزان پیکسل در صفحه نمایش خواهند بود. در نتیجه بازی& های گرافیکی برای اجرای بهتر و روان& تر مجبور به کاهش گرافیک خواهند بود که این مسأله خود نقض غرض است.

حال با توجه به همه این نکات تصمیم با شماست که آیا دوست دارید گوشی هوشمند آینده شما به خوبی قادر به پخش بازی& ها و فیلم& های 4K باشد و توان تطابق بین گوشی و تلویزیون 4K شما وجود داشته باشد، یا آنکه به وضوح Full HD وفادار بمانید و در عوض آن، از عمر بهتر باتری و فشار کمتر بر پردازشگر گوشی خود بهره& مند شوید.


اجرا و پشتیبانی: NikaIT


ایمیل(همان username است):
رمز عبور (پسورد انتخابی برای ورود به سایت):